Szerző Téma: Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.  (Megtekintve 15887 alkalommal)

Nem elérhető jan

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
    • Profil megtekintése
Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Dátum: 2011. július 01. - 08:54:52 »
Holnap hajnalban indulunk a Radnaiba 4 barátommal. Az időjárási viszonyok nem tűnnek ideálisnak, de így még izgalmasabb lesz. Amint visszaértünk, beszámolok a tapasztalatokról.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #1 Dátum: 2011. július 02. - 23:23:56 »
Az idő mindig a helyszínen dől el véglegesen :) drukkolok hogy jól alakuljon!

Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető jan

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
    • Profil megtekintése
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #2 Dátum: 2011. július 07. - 07:59:09 »
Nos, visszaérkeztünk. Sajnos az időjárás igen rossz volt: szinte állandó eső, hideg (a Pietrosz-csúcs környékén, 1900 fölött konkrétan havazott vasárnap délelőtt) és köd. Így az eredeti tervnek (Borsa-Pietrosz-végig a gerincen a Radnai hágóig) csak az elejét tudtuk megvalósítani.

Szombaton viszonylag későn értünk Borsára, így a Mosolygó-tót már nem tudtuk elérni: egy kis pásztorszálláson húztuk meg magunkat, a szalmával terített padláson aludtunk. Másnap a met. állomás melletti sárga kis ház padlására becuccolva csomagok nélkül megmásztuk a Pietroszt, ahol a köd miatt gyakorlatilag semmi kilátásban nem volt részünk. Hétfőn a csomagokkal fölmentünk a gerincre, de a Rebránál visszafordultunk a nagy hideg, eső és szél miatt. Addigra sajnos alig maradt száraz ruhánk, az állandó nedvesség és hideg miatt pedig nem lehetett ruhát szárítani. A kedvezőtlen körülmények (zéró látótávolság és kilátás és ebből következően alacsony élményfaktor, egyre romló idő) miatt úgy döntöttünk, hogy ezt a túrát most nem folytatjuk, döntésünkhöz hozzájárult az, hogy a met. állomás dolgozói előzöleg azt mondták, csütörtökig marad az igen rossz idő.

A Mosolygó-tóhoz visszaérve a helyi meteorológus házaspár kijelentette, hogy a kis sárga házban nem tartózkodhatunk, ezért vagy lemegyünk Borsára, vagy megszállunk egy melléképületükben 50 lejért, vagy velük a házban 100 lejért (vagy sátrazunk persze). A 100 lejes megoldást választottuk: fűtött szoba, meleg víz, angolvécé fogadott minket, este pedig egy felejthetetlen pálinkázás Vasilével (felesége, Olga egyébként magyar származású volt). Az, hogy befogadtak minket, valószínűleg az ő személyes, ad hoc és talán nem is teljesen szabályos döntésük volt, erre ezért szerintem senki nem bazírozzon.

Ezt követően leereszkedtünk Borsára, és kedd-szerdán egy kis autós kirándulással kárpótoltuk magunkat az elmaradt hegyi élményekért: Beszterce, Szászlekenc, Harina, Sajóudvarhely, Somkerék, Dés és Szilágysomlyó gyönyörű középkori emlékeit tekintettük meg.

Amit sikerült látnunk a Radnaiból (elsősorban a Mosolygó-tó katlana), az gyönyörű volt, és az elemekkel való küzdelem is egy bizonyos élményt jelentett, de elhatároztuk, hogy egyszer jobb időben is vissza kell még jönnünk.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #3 Dátum: 2011. július 20. - 13:25:48 »
Köszi az élménybeszámolót. Sajnálom hogy nem fogadott kegyeibe az időjárás, ugyanakkor jól döntöttetek, hogy ilyen körülmények között nem folytattátok az utat. Hallottam már olyat, hogy cuccaikat hátrahagyva menekültek le emberek a hegyről vihar miatt... Remélem legközelebb több szerencsével jártok!

A meteo házzal valóban ne számoljon senki, teljesen véletlenszerű, hogy befogadják-e az embert vagy sem. Az viszont meglepett, hogy sárga ház nem volt teljesen lezárva. A 100 lejt a komplett csapattól kérték, ugye?
Budai Péter (admin)

Nem elérhető jan

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
    • Profil megtekintése
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #4 Dátum: 2011. július 21. - 09:22:07 »
Igen, a 100 lej ötünkre vonatkozott. A sárga ház alsó szintje valóban le volt zárva, viszont a padlás nem, oda vettük be magunkat önkényesen.

Ami még érdekes volt, hogy úgy emlékeztem, hogy a salgótarjáni leventék lavinaszerencsétlenségéről egy háromnyelvű emléktáblának kellene lennie a Mosolygó-tó mellett, ehhez képest én egy összesen két szót tartalmazó táblára leltem ("in memoran" vagy valami ilyesmi)...

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #5 Dátum: 2011. július 26. - 10:56:43 »
Igen, az a tábla már a múlté (meg azé aki elvitte onnan). Most az a teljesen semleges felirat van, amit te is láttál. Ezt úgy tűnik békén hagyják.
Budai Péter (admin)

Nem elérhető Ratz_Zoli

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 1
    • Profil megtekintése
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #6 Dátum: 2011. július 30. - 15:20:16 »
Sajnálattal olvastam Jan bejegyzését a túráról. Mi 11-én, hétfő este érkeztünk a Medve panzióhoz. Csak megerősíteni tudom az össz jót, amit eddig a háziakról írtak.

Másnap a Gargalóra jutottunk fel (itt érdemes tudni, hogy a Gargaló nyereg előtt 20-30 méterrel az ösvénytől jobbra van egy eső beállóként használható szikla-mélyedés, mi jégeső elől menekültünk oda). Szerdán csodálatos időben a Pietrosz-ra jutottunk fel, az autóval 3,8 km-t haladva a völgyben, ahol egy elágazásnál ott hagytuk és épen találtuk meg újra.

Csütörtökön ismét járni tanultunk, ezért a Borsa-hágótól a Sárkányos irányába mentünk, szenzációs rálátással a Radnai-havasok vonulatára, valamint a Máramarosi-havasokra. Utolsó nap Majszintól az Iza forrását érintve feljutottunk az Öreg-bércre, szintén csodás körpanorámás idővel. Itt is az autót a mellékúton hagytuk a régi, felhagyott első erdészháznál, mert az autó alját kétszer is odavertem. Így 8 km-rel többet gyalogoltunk a tervezettnél, de a völgy nagyon hangulatos volt.

Négyfős csapatunknak ez volt a harmadik egymás utáni nyári erdélyi túrája, a 2009-es Retyezát és a tavalyi Nagybánya környéki hegyek (Rozsály, Kakastaréj, Fekete hegy, Plestyor) után. Most jártam először a Radnai-havasokban, nagyon-nagyon tetszett, mindenkinek csak ajánlani tudom.

Köszönöm Péternek a jól összerakott oldalt és a kommentezők hozzászólásait, nagyon sokat segítettek egy kimondottan élménydús túrát megszervezni.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #7 Dátum: 2011. augusztus 04. - 20:54:28 »
Mi pedig köszönjük a beszámolót! Örülök hogy ilyen szépen összejött minden. Ha lesznek publikus fotóitok, írd meg hol láthatjuk őket. További szép túrákat!
Budai Péter (admin)

Nem elérhető jan

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
    • Profil megtekintése
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #8 Dátum: 2013. július 28. - 19:46:54 »
Ket evvel a vegyesen sikerult akcionk utan (ld. a beszamolot fentebb) ismet nekivagunk! Ugyanaz az 5 fos csapat, ugyanaz az utvonal; remeljuk, sokkal jobb idojarassal!;)

Tanulva a korabbi probalkozasunkbol, most nem az esos evszakra (julius eleje) idozitettuk a turat: szerdan (jul. 31.) hajnalban indulunk Budapestrol, es vasarnap estefele erunk majd haza; Borsa-Pietrosz-fogerinc-Unoko-Gura Lalei utvonalat jarjuk majd be.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #9 Dátum: 2013. július 29. - 07:14:58 »
Remélem ezúttal szerencsével jártok. Hajrá! :)
Budai Péter (admin)

Nem elérhető jan

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 14
    • Profil megtekintése
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #10 Dátum: 2013. augusztus 05. - 14:21:51 »
Örömmel jelenthetem, hogy jól sikerült a túra! Az időjárás hegyhez illően változékony, de alapvetően jó volt; esőben csak az utolsó nap volt részünk, általában napos, vagy felhős, de kellemes volt az idő. A Pietrosz idén is köddel fogadott minket, ezt leszámítva végig jó volt a kilátás a gerincről. Néhány szubjektív megfigyelés:
  • A Radnai sokkal szebb, lenyűgözőbb, mint a fotók alapján gondolná az ember (erről persze nem a fotók tehetnek: egy ilyen körpanorámás térélményt képen visszadni lehetetlen)
  • Kellemes meglepetés volt nekem, hogy a széles gerincszakaszok mellett pl. az Ünőkő környékén egészen éles, rövid szakaszokon kifejezetten mászós gerincrészek is vannak
  • A Lála-völgy elképesztően szép, vetekszik a Magas-Tátra híres völgyeivel
  • Bár alacsonyabb, de mint csúcs kinézetre, elhelyezkedésre stb. jóval impozánsabb az Ünőkő a Pietrosznál
Szerencsére nem volt zsúfolt a hegy, leszámítva egy aranyos 20-30 fős román iskolai osztályt (a tanár(ok) mellett egy ortodox pópa is velük túrázott, végig a szerzetesi habitust viselve): először kissé aggasztott minket egy ilyen nagy csapat jelenléte, de teljesen visszafogottak voltak, nem hangoskodtak, és a kijelölt táborhelyeken is elfértünk, nem zavartuk egymás köreit; ők végül nem jöttek végig a gerincen, Borsafüred felé letértek a Lóhavas előtt. Ezenkívül 2 magyar párral találkoztunk, ill. kisebb román, lengyel stb. csoportokkal.

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Gerinctúra, 2011.07.02-07.08.
« Válasz #11 Dátum: 2013. augusztus 07. - 16:44:29 »
Örülök, hogy ezúttal kegyeibe fogadott tieteket a hegy, és kedvesebb arcát is megmutatta! :-)
Budai Péter (admin)