Szerző Téma: Vihar és sátorozóhely  (Megtekintve 16016 alkalommal)

Nem elérhető repuding

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Vihar és sátorozóhely
« Dátum: 2011. december 28. - 17:24:17 »
Sziasztok!

Pár ismerősömmel tervezem, hogy jövő nyáron elmegyünk egy gerinctúrára a Radnai havasokba. Még elég messze van az időpont, de már most annyira várom, hogy mindenféle részleten gondolkodok.

Az egyik problémám a viharokkal kapcsolatos. Mi a teendő, ha egy nyári zivatar hirtelen kialakul és utólér miközben  mi éppen a tervezett napi szakasz felénél tartunk a gerincen?

Annyit tudok, hogy a villámok elől lejjebb kell húzódni a gerincről a vihar érkezési irányához viszonyítva a túloldalon.
De mégis mennyire kellene a  arrébb menni, 100-200 méter? (mert nem mindegy mennyire megyünk le mivel vissza kell mászni majd ha folytatni akarjuk az utat)

Ill ezen kívül milyen más óvintézkedéseket lehet alkalmazni?


Az oldalon találtam több sátorozóhelyről is leírást, engem leginkább a sorrend érdekelne. Ha Óradna- felől mászunk át Borsá-ig és mindezt 4-5 nap alatt akarjuk megtenni, akkor sorrendben melyik sátorozóhelyeket ajánljátok?

Ill ezek mellett a sátorozóhelyek mellett engedélyezett-e a tűzgyújtás. ( nem nagyobb tábortűzre gondolok, csupán főzési- szárítási céllal egy-egy kisebb tűz rakása)


Segítségeteket előre is köszönöm!

Mészáros Tamás

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #1 Dátum: 2011. december 29. - 12:18:35 »
Szia!

A viharra vonatkozó kérdésre nem bátorkodnék egzakt választ adni, ezt mindig a pillanatnyi helyzetben kell értékelni. Egy bővebb leírást találhatsz a témáról a magashegyiturak.ro oldalon, elméleti háttérrel és néhány jótanáccsal.

A sátorozóhelyek sorrendjét illetően a főgerinc turistaútjának leírását ajánlom, kis kiegészítéssel. Egyrészt a leírás az általatok tervezetthez képest ellenkező irányban szól, másrészt a le- és felmenetetek más lesz. Óradna felől több lehetőség is van:

- Radnaborbereken keresztül (egy darabig műútautóval járható , aztán a piros háromszög jelzésen jó nagy szintemelkedés a Curăţel-kunyhóig)
- Újradnán keresztül (ide érdemes járművel átmenni, és onnan nekiindulni a hegynek a kék kereszten, ez esetben a Diana-menedékháznál tudtok sátorozni)
- végig a hegygerincen (kék kör jelzés, jó hosszú és helyenként esztenák mellett halad el: pásztorkutya-veszély)

Lefelé a Pietrosz érintése evidens választás (kék sáv), már persze ha jó az idő. A Repede völgyét (jelzetlen, ám térképen vonzó opció) nem ajánlom, csak ha tapasztalt tájékozódók vagytok, mert el lehet keveredni.

A tűzrakásról: a gerincen nem nagyon fogtok használható faanyagot találni (a törpefenyvest nem szabad irtani, más meg nincs), ezért készüljetek gázfőzővel - egyszerűbb, gyorsabb, biztonságosabb és kiszámíthatóbb. Nem fényezem tovább :)

Üdv: Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető csizmadia_zoltan

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 22
    • Profil megtekintése
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #2 Dátum: 2012. január 08. - 11:40:46 »
Szervusz !

A 2011 szeptemberi túrázásom videóit feltettem, a linkeket eléred a http://www.radnaihavasok.ro/forum/index.php?topic=84.msg188#msg188 lapról.
Péternek elküldtem a 2011-es GPS útvonalaimat.

Felkészülésem során a Google-Earth-öt is használtam (shift + nyilak segítségevel 3D-ben lehet forgatni a domborzati felszínt, ill GPX formatumban beolvastatható az útvonal és a tájékozódási pontok)

a Mapsource nevű GPS programhoz javaslom az http://openmaps.eu/rdl.php?id=OMP-3Df-exe térkép használatát - ebbe is beolvastatható a GPX állomány.
Még az http://easygps.com/download.asp programot szoktam használni kiegészítésként.


=====================================================

Néhány kiegészítés Péter és a magashegyiturak.ro-n leírtalkhoz:

Az esővédők nagyon fontosak, de ez csak arra szolgál, hogy nem kivülről leszel nedves (nem ázol át), hanem belülről. Valószínűleg már a nyugalmi bőr-párologtatásod sem képes kellő ütemben eltávozni (a menetelsz, akkor  hatványozottan párologtatsz - izzadsz), és az esővédőre kerülő hideg közeg miatt ott csapódik ki (belül) a bőr párologtatása.

Óradna központból kb 15-20 perc autóval a Suzy panzió, de gyalog (pláne teherrel megrakva) órákba telik. De ha Újradnából indultok, akkor oda is el kell jutni.

Borsa központból milyen módon tértek vissza a kiindulási helyre ?
Én csak Borsa és Borsa komplex között "maxi-taxiztam", más elérhetőségeket nem  ismerek.
Egyébként autóval a Suzy-panziótól Naszódon keresztül kb 3 óra alatt értem Borsába, a Radnai + Borsai-hágón keresztül kb 2-2 és fél óra alatt.


CSZ
« Utoljára szerkesztve: 2012. január 08. - 11:51:51 írta csizmadia_zoltan »

Nem elérhető csizmadia_zoltan

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 22
    • Profil megtekintése
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #3 Dátum: 2012. január 08. - 12:05:56 »
Szervusz !

A 2011 szeptemberi túrázásom videóit feltettem, a linkeket eléred a http://www.radnaihavasok.ro/forum/index.php?topic=84.msg188#msg188 lapról.
Péternek elküldtem a 2011-es GPS útvonalaimat.

Felkészülésem során a Google-Earth-öt is használtam (shift + nyilak segítségevel 3D-ben lehet forgatni a domborzati felszínt, ill GPX formatumban beolvastatható az útvonal és a tájékozódási pontok)

Végignéztem a mások által készített fényképeket és vidókat; a panoramios képeknél a bejelölt pontot fenntartásokkal kell fogadni, az ebben a régióban kitett képek legalább fele nam arról a pontról lett exponálva.


a Mapsource nevű GPS programhoz javaslom az http://openmaps.eu/rdl.php?id=OMP-3Df-exe térkép használatát - ebbe is beolvastatható a GPX állomány.
Még az http://easygps.com/download.asp programot szoktam használni kiegészítésként.


=====================================================

Néhány kiegészítés Péter és a magashegyiturak.ro-n leírtalkhoz:

Az esővédők nagyon fontosak, de ez csak arra szolgál, hogy nem kivülről leszel nedves (nem ázol át), hanem belülről. Valószínűleg már a nyugalmi bőr-párologtatásod sem képes kellő ütemben eltávozni (a menetelsz, akkor  hatványozottan párologtatsz - izzadsz), és az esővédőre kerülő hideg közeg miatt ott csapódik ki (belül) a bőr párologtatása.

Óradna központból kb 15-20 perc autóval a Suzy panzió, de gyalog (pláne teherrel megrakva) órákba telik. De ha Újradnából indultok, akkor oda is el kell jutni.

Borsa központból milyen módon tértek vissza a kiindulási helyre ?
Én csak Borsa és Borsa komplex között "maxi-taxiztam", más elérhetőségeket nem  ismerek.
Egyébként autóval a Suzy-panziótól Naszódon keresztül kb 3 óra alatt értem Borsába, a Radnai + Borsai-hágón keresztül kb 2-2 és fél óra alatt.


CSZ

Nem elérhető repuding

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #4 Dátum: 2012. január 09. - 08:36:41 »
Sziasztok!

Köszönöm a segítségeteket, mindenképpen nagyon hasznosak lesznek.

Az utazásról is gondolkodtam egyenlőre ezt tartom elképzelhető forgatókönyvnek:

Magyarországról megyünk1-vagy 2 kocsival Kolozsvárig ahol ott hagyjuk a kocsikat az egyik rokonomnál aki pont személyi fuvarozással foglalkozik és a mikrobuszával el tud vinni Óradnára. Visszefelé pedig majd egyeztetünk egy időpontot, hogy 5 vagy 6 nap múlva merre találkozzunk Borsán- vagy a közelében és akkor odajön értünk. Ha pedig menet közben változik valami /pl. valamiért vissza kell fordulni Óradna felé / akkor ha találunk helyet ahol van térerő akkor értesítjük majd őt erről.

Még egyszer köszönöm a segítségeteket!

Üdvözlettel:
Mészáros Tamás
 

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #5 Dátum: 2012. január 09. - 09:09:02 »
Szia!

A logisztikai stratégia jól hangzik. Telefonálni a főgerinc bizonyos pontjairól lehet, illetve a Pietroszról is sikerült már, egy kis nyújtózkodással :)

Jó tervezgetést! Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető csizmadia_zoltan

  • Aktív tag
  • ***
  • Hozzászólások: 22
    • Profil megtekintése
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #6 Dátum: 2012. január 09. - 18:58:13 »
Arra figyeljetek, hogy sok helyen nincs térerő, ilyenkor a mobil "őrülten" keresi a bázisállomás jelét, és többszörösére növekszik az energia felhasználás - jelentősen csökken az akkumulátor töltöttsége.
Én például 2010-ben csak éjszakára kapcsoltam le, és ennek ellenére a leesett az akkufeszültség; azt is figyelembe kell venni (bár nyáron talán kevésbé), hogy a hőmérséklet is befolyásolja az akkumulátos feszültségét és kapacitását.

CSZ

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #7 Dátum: 2012. január 13. - 20:47:02 »
Ez igaz, csak akkor kapcsoljátok be, ha telefonálni szeretnétek. Olyan helyekről érdemes próbálkozni, ahonnan lelátni a Visó völgyébe: Pietrosz, Puzdra, Galac, Gargaló. Persze garancia nincs, de esély van :)
Budai Péter (admin)

Nem elérhető repuding

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 10
    • Profil megtekintése
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #8 Dátum: 2012. június 25. - 11:35:00 »
Szia!

Még egy kérdésem lenne a viharokkal kapcsolatban.
Elolvastam az itt ajánlott magashegyiturak.ro-s cikket a témában és az alábbi kérdés merült fel bennem.
A túránk során nagyjából 3 napig a gerincen illetve annak közelében leszünk.
Azzal természetesen számolok,hogy esetenként elkaphat egy jó kis nyár délutáni zivatar. Ebben az esetben természetesen minél hamarabb leereszkedünk 100-200 méterrel alacsonyabbra. Ahogy nézem a Radnai havasokban  az erdős részek ennél jóval alacsonyabban vannak, így ilyenkor is még nyílt területen leszünk valamekkora villámveszélynek kitéve. Ilyen helyzetben mennyire számít biztonságos megoldásnak felállítíni a sátrat és abban megvárni a vihar végét. (persze akkor ha sátrazásra megfelelő helyet találunk) Vagy pedig inkább szoródjunk szét és gugolva várjuk meg amig elvonulnak a villámok.
Tulajdonképpen ami miatt ezt kérdezem, hogy a sátornak a váza mennyire vonzhatja a villámokat. (Az én sátramnak aluminium váza van)

Üdvözlettel,
M. Tamás

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #9 Dátum: 2012. június 25. - 13:44:22 »
Szia!

Tuti tippet sajnos én sem tudok adni, csak azt amit a cikkben is lehet olvasni: "igyekezzünk ne mi lenni a környék legjobb villámhárítója". A Radnai sátorozóhelyei közül szerintem a Ló-havas a legkockázatosabb ilyen szempontból, mivel a többi gerincközeli hely magasabb csúcsok lábánál van. Szerintem a Ló-havasról szerintem érdemes lehúzódni ilyenkor az Aranyos-Beszterce forrástavának katlanába (de nem a tópartra).

Üdv: Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető syb_001

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 8
    • Profil megtekintése
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #10 Dátum: 2013. június 07. - 13:48:21 »
Sziasztok,

Saját tapasztalat, ha már elhangzott a gugolás vihar idején: ha eláztál és/vagy sziklás talajon vagy (ahol folyik a víz, ugye) akkor nem jó gugolni. Inkább állva 'hordd' ki a vihart, összezárt lábakkal (lépéstávolság = feszültségesés, vagy valami ilyesmit tanítottak fizikából).
Fémeket letenni (épp ezért a sátor sem javallt) és odébb állni. Ha lehet szigeteld el magad a talajtól (többnyire nincs mivel).
Tavaly a Hochkönigen csapott belénk a villám, a fenekemen (gugolás közben) be, a bakancsom orrán ki.
Nem volt jó...

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:Vihar és sátorozóhely
« Válasz #11 Dátum: 2013. június 13. - 08:50:35 »
Szia! Kösz az okosítást, és a tanulságos esetet - tényleg nem lehetett jó... :-\
Budai Péter (admin)