Szerző Téma: 6 nap gerinc(él)túra  (Megtekintve 10851 alkalommal)

Nem elérhető kallaipisti

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 12
    • Profil megtekintése
6 nap gerinc(él)túra
« Dátum: 2013. június 24. - 18:02:23 »
Igyekeztünk minden csúcsra felmenni Szalanca és Óradna között, beleértve a Pietrosz oldalgerincét is. 3 csúcs maradt ki: az Öregbérc (túl nagy kerülő, mert csak 1 irányból közelíthető meg), a Varful Negoiasa Mare (a különböző források más-más magyar névvel illetik) a nyáron járhatatlan gerince miatt és a Puzdra-csúcsok lustaság és erőhiány miatt. Addig is, amíg megírom a részletes beszámolót, jó szórakozást a képekhez!
Üdv: Pisti

https://plus.google.com/u/0/photos/113246036494156021348/albums/5892788444247010385

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #1 Dátum: 2013. június 25. - 10:19:12 »
Ez igen! Várjuk a beszámolót :-) Addig is két rövid kérdés:

1) A Negoiasa Mare nevére miket találtál a Nyerges-tetőn kívül?
2) Készült GPS track?

Üdv: Péter
Budai Péter (admin)

Nem elérhető kallaipisti

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 12
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #2 Dátum: 2013. június 25. - 18:10:46 »
Elnéztem a térképet így utólag, bocsánat. Szóval a Vf. Laptelui Mare körül voltak gondjaink a hegyek azonosításával, nem a Nyerges-tetőnél.

A probléma:
A térkép jelöl egy Vf. Puzdrelor 2189 m-es csúcsot, egy Vf. Laptelui Mare 2172 m-es csúcsot valamint egy névtelen 1973 m-es csúcsot.
Idézem az Erdély hegyei sorozat ide vonatkozó leírását:
"A nyereg, melyet másképpen még Tarnita Negoiescului Mic néven emlegetnek, két csúcspiramis között helyezkedik el. Nyugatra tőle a Kis- és Nagy-Puzdra, kelet felé pedig az Ányes emelkedik, melyet régebb Aranyos-havasnak is neveztek. A jelzett turistaút mindkét ormot kikerüli, ...... A Nagy-Puzdra 2188 méteres csúcsára, mely valamivel északabbra helyezkedik el a főgerinc vonalától, ....
Ha a gerincvándorlást kelet felé szándékozunk folytatni, akkor az Aranyos-csúcsot, illetve a közvetlenül mögötte elhelyezkedő Tejes-csúcsot (Vf. Laptelui Mare) is célul tűzhetjük ki. ......"
Ezt követően a gerincút vázlatán az Aranyos-havas mellé 2172 m van írva, és egyértelmű, hogy a Vf. Laptelui Mare került így megjelölésre.
Így már csak azt nem tudtuk végül, összevetve a könyvet a térképpel, hogy melyik csúcs melyik magyarul ;D :o

Track nem készült, ellenben felírtam pár koordinátát a térképhez, akkor megírom itt őket:

ajánlott, nem hivatalos sátorozóhely este vonattal érkezőknek Szalanca mellett (nekünk tavaly bejött): N47°34.774' E24°26.060'

Források:
N47°35.184' E24°27.166'
N47°34.838' E24°29.536'

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #3 Dátum: 2013. június 26. - 09:02:42 »
Semmi gond, csak furcsállottam. Sejtettem, hogy az Ányes/Nagy-Tejes lesz az, amire gondolsz. Már régóta időszerű lenne erről írnom a honlapon, mert - ahogy te is láttad - a helyzet eléggé kesze-kusza. Eleinte, térkép alapján, én is csak Nagy-Tejesként (ez a román Laptelui Mare fordítása) ismertem, aztán az általad is említett könyvből előjött ez az Aranyosból eredeztetett Ányes név (ami a déli oldalán lévő völgy alapján logikusnak is tűnik). Ennek következtében próbáltam kicsit nyomozni az ügyben: az eredmény az, hogy mindkét név előfordul(t), bár az utóbbi időben inkább a Laptelui Mare gyakoribb. A kettős névadás egyik oka az lehet, hogy a hegy két oldalán élők különböző nevet adtak a hegy(ek)nek.

Én egyelőre párhuzamosan használom a két nevet, de van itt még valami: a Monarchia I. katonai felmérése során készült térkép "Piatra Szeminy" (vagy Szeminij) névvel illeti a csúcsot, amire eddig nem találtam igazolható magyarázatot. Persze ezeket a térképeket óvatosan kell kezelni, mert sok a téves megjelölés rajtuk. Általánosságban pedig azt mondhatjuk, hogy minél jobban beleássa magát az ember az erdélyi hegyek földrajzi neveinek kutatásába, annál nagyobb káosz tárul fel előtte... Ez éppenséggel érdekes is, de némely esetben meg kell elégednünk azzal, hogy nem találunk jól körülhatárolható válaszokat a kérdéseinkre, sőt nem ritkán újabbak és újabbak merülnek fel :-)

A koordinátákat köszi, igyekszem feltenni őket mihelyst befejeztem a retyezat.ro térképének nagygenerálját.
Budai Péter (admin)

Nem elérhető kallaipisti

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 12
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #4 Dátum: 2013. június 26. - 13:30:09 »
http://kallaipisti.blogspot.com/2013/06/radnai-gerinceltura.html

Péter! Ha az utolsó képen, ahol megjelöltem a csúcsokat, hibát látsz, szólj, kérlek! Köszi!

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #5 Dátum: 2013. június 26. - 14:09:37 »
Csak egy elütést vettem észre (Vf. Calii helyett Vf. Clăii). A Puzdra előcsúcsát nem láttam még megnevezve, az Ányes/Nagy-Tejes melletti 1973 m csúcsra viszont olvastam már láttam Kis-Ányes (Anieşul Mic) megnevezést. Illetve még egy javaslat: érdemes lenne a magyar neveket is feltüntetni, ill. a román karaktereket alakhelyesen (innen a honlapról egyszerűen ki tudod másolni őket). Az "Öregbérc a Köves-hágóból" c. képen viszont szerintem a Kisbérc (Muncelul Râios) látható. Amúgy nagyon jók a képeid, lehet hogy majd kunyerálok később, ha a galériafrissítéshez érek :-)

Azt jól vettem ki a beszámolódból, hogy a Rebra-tótól most jelzés (piros) visz le Borsára a Repede völgyben? Csak mert amikor én utoljára jártam arra, jelzés nem volt (ösvény igen, de nem volt egyszerű követni). A Ló-havas (Cailor) csúcsára egyébként fel lehet menni, nincs annyira benőve, és szép virágok és néhány fotogén tócsa tanyázik ott, meg lelátni az északi katlanba is.
Budai Péter (admin)

Nem elérhető kallaipisti

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 12
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #6 Dátum: 2013. június 27. - 12:29:10 »
- Elütés kijavítva :)
- A könyv ír Kis- és Nagy-Puzdráról, de nem egyértelmű, ezért kérdőjeleztem meg
- Öregbérc Kisbércre javítva (már csak azt nem tudom, melyik hegységben volt Öregbérc, ahol jártam)
- Borsára a széles traktorút visz le a juhász szerint (ha jól értettem...) ; elágazik a piros jelzés: az egyik a gerincösvényt követi, a másik a traktorúton megy tovább. A gerincen az elágazás közelében ösvényt se láttunk, szerintem mindenki elvéti az utat, és csak később volt ösvény, a sziklák között, amikor mindenki visszatalál a helyes útra; ezt az elágazást amúgy a könyv is említi
- az alakhelyes karakterekre való javítás jó ötlet... és rendkívül időigényes, majd meggondolom :) a magyar nevekkel való kiegészítéssel együtt szívesen megcsinálom, ha segítesz: begépelnéd légyszíves a román megnevezést és mellette az elfogadott magyar nevet összeszedve, egy bejegyzésbe? Ha nem érsz rá, azt is megértem, majd július végén lesz annyi időm, hogy ezzel szórakozzak, addig túráznom kell, akkor megcsinálom egyedül :)
- a képeket (bármelyiket) nyugodtan felhasználhatod, csak valahol jelölj meg készítőként :)

Nem elérhető admin

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 162
    • Profil megtekintése
    • www.radnaihavasok.ro
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #7 Dátum: 2013. június 27. - 13:24:59 »
Akkor csak nem emlékeztem a Kis/Nagy-Puzdra megnevezésekre. Személy szerint előcsúcsnak hívnám a kicsit.
Öregbérc van a Radnaiban: Vf. Bătrâna
Az a széles traktorút legutóbb 2011-ben még a susnyásba vitt le, a Bukuly-katlan aljába, onnantól hol eltűnő, hol előbukkanó ösvény volt...
Nevek/karakterek: most nem érek rá én sem, de az oldal földrajzinév-szótárában elvileg a csúcsok többsége szerepel
Képek: kösz, majd még jelentkezem ez ügyben, ha odáig jutok. Addig is jó túrázást!
Budai Péter (admin)

Nem elérhető kallaipisti

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 12
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #8 Dátum: 2013. augusztus 08. - 17:09:18 »
Talán soha többé nem lesz annyi szabadidőm, mint most:
http://imageshack.us/photo/my-images/43/f9is.jpg/

 :)

Nem elérhető syb_001

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 8
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #9 Dátum: 2013. augusztus 13. - 13:13:37 »
Eszméletlen jók képek és az időtök is klassz volt. Minket 24.-én lemosott az eső :(

Nem elérhető kallaipisti

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 12
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #10 Dátum: 2013. augusztus 15. - 14:00:34 »
Örülök, hogy tetszenek, köszi! Utolsó nap, amikor leértünk, eszméletlen nagy vihar lehetett a hegyen a hangok alapján - ha egy olyan elkap minket, a völgyben kötünk ki mi is, idő előtt. Óriási szerencsénk volt az idővel!!  :)

Nem elérhető syb_001

  • Visszatérő tag
  • **
  • Hozzászólások: 8
    • Profil megtekintése
Re:6 nap gerinc(él)túra
« Válasz #11 Dátum: 2013. augusztus 15. - 14:27:17 »
Remélem szeptemberben nekem is az lesz. A leírásaid meg szuperjól jönnek.